Aktuality 4

2014 - Aktuality ze Švýcarska - 4. den

Základní a mateřská škola 9. května Sezimovo Ústí:

Dnešní den byl výletní. Jeli jsme do kraje kulatých sýrů, v průměru až 90 cm, do Ementhalu. Navštívili jsme jednu sýrárnu, kde děti zjišťovaly různé informace a zapisovaly na papír. Uvnitř prodejnysýrů a restaurace v jednom byla za sklem výrobna sýra a každý návštěvník tak mohl pozorovat výrobu sýra. Předpokládali jsme původně, že bude možné navštívit přímo provozovnu, ale plán hostitelů byl jiný. Nakoupili jsme nějaké sýry a pokračovali do starobylého města Solothurn. Ve městě je muzeum zbraní. Když jsme do něho přišli, nejvíce nadšená byla paní učitelka, která se historickými zbraněmi zabývá. Na tlumočení výkladu to bylo znát. Kouzelné bylo, když průvodkyně vysvětlovala složitý postup nabíjení historické zbraně s doutnákem a že to zkušeným vojákům trvalo 3 minuty, paní učitelka se česky podivila, že ona sama to nabíjí za minutu. Ještě teď možná průvodkyně přemýšlí, čemu jsme se smáli. Zbrojnice byla úžasná i pro laiky. Tolik plechu pohromadě mají snad už jen ve válcovnách plechu ve Frýdku Místku. Děti dostaly rozchod po městě s možností nákupu suvenýrů. Kdo chtěl, mohl jít s dospěláky na věž katedrály (asi 250 schodů). Odměnou byl nádherný výhled na město a okolí. Po přesunu k  řece Aaře jsme se nalodili a užili si sluníčka cestou lodí do městečka Altreu. Řeka je v této části Švýcarska asi 3 krát špinavější než v Bernu (můj soukromý odhad). Hned u přístaviště je záchranná stanice pro zraněné ptáky. Na jednom baráku bylo asi 6 čapích hnízd s hnízdícími obyvateli, kteří se sem každý rok vrací. Cestou domů už se u něktrých žáků začala objevovat únava a usnuli. U jiných se naopak žačaly probouzet čertíci, takže cesta byla veselá. Ani nevím, ale snad si i dnes všichni hostitelé naše děti rozebrali.

A co zítra? Zítra nás čeká za pěkného počasí jedno z nejkrásnějších míst Švýcarska, horské jezero Oeschinensee. Za špatného počasí Ballenberg - skanzen. Každopádně nakupování v Thunu a večer? Dospěláci závěrečný slavnostní večer s představiteli Thierachernu a školy. Děti pak párty v jejch místním mládežnickém klubu. Tak zase zítra.

PP

Aktuality

Den otevřených dveří

6.12.

v sobotu 15. 12. 2018 zveme všechny rodiče současných i budoucích školáků do školy.

Prázdninové aktivity školy 2017

28.4.

informace o kurzech, táborech, přihlášky ke stažení

Rodiče vítáni

31.10.

Získali jsme značku Rodiče vítáni, která je udělována školám, které splňují kritéria partnerské a přátelské komunikace.

Přihlášky

30.8.

V dokumentech ke stažení najdete přihlášku do ZŠ, přihlášku do MŠ, přihlášku ke stravování a další dokumenty.

Včely ve škole

14.6.

Dne 16. května 2012 se do školy po mnoha letech opět vrátily včely.

Smlouva s rodiči

27.2.

Naše škola se účastní projektu MŠMT "Ověřování individuálních výchovných plánů", tzv. smlovy s rodiči. Více v projektech.