Včelařík

Včelařík

Základní a mateřská škola 9. května Sezimovo Ústí:

Vracíme se k tradicím aneb Po létech se do školy vrátily včely

     Včely jsou jedním z nejvýznamnějších zástupců společenského hmyzu. Jsou nejdůležitějšími opylovači květů, a proto nedílnou součástí přírody. Med je nejstarším sladidlem a jeho doklady máme již v pravěku. Člověk se v dějinách zabýval získáváním medu nejrůznějšími způsoby. Nejpohodlnější je asi ten, kdy prostě člověk včely přinesl ke svému obydlí, aby za nimi nemusel šplhat do korun stromů a včelí obydlí upravil pro své pohodlí a nazval jej úlem.

     Tehdy si ještě člověk neuvědomil, že odstartoval nekonečný boj mezi včelaři o typech úlů a velikosti rámkové míry. Zde je důležité upozornit na to, že existuje na sto a více způsobů včelaření a nejefektivnější způsob je ten, který právě provozuje daný včelař. Nejinak je tomu pochopitelně u nás ve škole.

     Ve školním roce 2011/2012 vznikl kroužek Včelařík. Není to nic divného, neboť dříve bývaly včely součástí každé školy a děti se jejich prostřednictvím seznamovaly s přírodou. Ani naše škola nebyla výjimkou. Jsou pamětníci, kteří si ještě na staré školní zahradě pamatují včelín. Tedy, řekněme, že tradice školních včel na ZŠ 9. května byla po několikaletém přerušení obnovena.

     V kroužku jsme se celou zimu zabývali teoretickou přípravou chovu včel a prakticky jsme jim připravovali bydlení. Odlévali jsme tradiční domácí formou voskové mezistěny, spolu s voskem došlo i na vinuté a lité vánoční svíčky. Celé předjaří jsme se zabývali výrobou rámečků a rekonstrukcí postaršího úlu. Zde děti poznaly, že se spíš věnujeme truhlářskému řemeslu. Abychom mohli včely pozorovat, vložili jsme do boku úlu skleněnou výplň, takže nyní při každé návštěvě vidíme, co právě včely dělají.

     Když koncem dubna probíhaly natěračské práce, to už nám bylo hej. Začátkem května byl úl pro dvě včelstva umístěn na střechu tělocvičny. Toto místo je strategicky výhodné z hlediska klidu pro včely a bezpečnosti žáků na školním hřišti. Včely zde nikdo neruší, ony jsou naučeny létat do místa svého bydliště a nepoletují jen tak v místech, kde se pohybují děti.

     Dne 16. května, ve svátek svatého Jana Nepomuckého, byl slavnostně do modrého úlu ubytován jeden včelí roj. Včely se ihned zabydlily a při následných kontrolách jsme zjistili, že vystavují plodiště a matka klade. Naši předkové říkali, že májový roj je lepší než fůra sena. Uvidíme, jak se bude včelkám dařit u nás.

     Pro nedočkavce jen připomínám, že všechno má svůj čas a že letos máme ve škole roj. Tedy – nechme si ještě letos chuť na med zajít a starejme se o včeličky dobře, abychom si mohli svoji snahu příštím rokem odměnit sladkým medem.

     A závěrem pro všechny bázlivé: „Nebojte se, to jsou včely školní, ty na člověka nejdou!“

                                                                                              Jaroslav Mengler

Aktuality

Den otevřených dveří

6.12.

v sobotu 15. 12. 2018 zveme všechny rodiče současných i budoucích školáků do školy.

Prázdninové aktivity školy 2017

28.4.

informace o kurzech, táborech, přihlášky ke stažení

Rodiče vítáni

31.10.

Získali jsme značku Rodiče vítáni, která je udělována školám, které splňují kritéria partnerské a přátelské komunikace.

Přihlášky

30.8.

V dokumentech ke stažení najdete přihlášku do ZŠ, přihlášku do MŠ, přihlášku ke stravování a další dokumenty.

Včely ve škole

14.6.

Dne 16. května 2012 se do školy po mnoha letech opět vrátily včely.

Smlouva s rodiči

27.2.

Naše škola se účastní projektu MŠMT "Ověřování individuálních výchovných plánů", tzv. smlovy s rodiči. Více v projektech.