Praha - ČT a Vyšehrad

Školní rok 2023/2024

 

 

Exkurze do České televize a na Vyšehrad

Základní a mateřská škola 9. května Sezimovo Ústí:

            Naším prvním cílem byli Kavčí hory – sídlo České televize. Na modelu celého komplexu ČT jsme se od velmi milého průvodce dozvěděli, kde skrývají tisíce kostýmů, všechny kulisy a vybavení, kde se točí jednotlivé scény, upravují a stříhají filmy, nahrávají zvuk, dabují, kde sídlí "zprávaři", ale i hasiči, kam ukrývají natočený materiál, ale i to, kam chodí doplňovat energii.

            Následně jsme se přesunuli přímo do natáčecích studií, kterých je na Kavčích horách hned pět. Viděli jsme, jak se takové studio připravuje na budoucí natáčení pohádky, jak se vyrábí a staví kulisy, nakoukli jsme do pracovny, která se připravovala pro natáčení nového seriálu. Dokonce se nám podařilo zúčastnit se přímého natáčení pořadu pro děti Kouzelná školka s Jitkou Molavcovou a Fanynkou.

            Všichni také doufali, že potkají na chodbách nějakou velkou hvězdu a zadařilo se... Potkali jsme Lukáše Pavláska, který právě odcházel z tréninku na televizní soutěž StarDance.

            Na úplný konec prohlídky jsme si mohli vyzkoušet práci se skutečnými filmařskými kamerami i čtecím zařízením moderátorů. 

            Ulice Na Pankráci nás pak dovedla až k bráně Vyšehradu. Prošli jsme si celý komplex této národní kulturní památky, kochali jsme se výhledem na Vltavu, zavzpomínali na to, jakou roli hrál Vyšehrad ve Starých pověstech českých. Na úplný závěr žáci splnili několik úkolů týkajících se Vyšehradského hřbitova a Slavína, kde jsme zároveň vzdali úctu českým velikánům.

 

Petra Melichová