Vánoční Vídeň

Vánoční Vídeň

Základní a mateřská škola 9. května Sezimovo Ústí:

I přes nepřízeň počasí, které nás bohužel provázelo po celý den, jsme s žáky navštívili letní sídlo habsburské dynastie – zámek Schönbrunn. Prohlédli jsme si jeho zahrady, které jsou od roku 1996 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO, z výšky od památníku na bitvu u Kolína z roku 1775 Gloriette jsme shlédli na střechy a věže hlavního města a nakonec se občerstvili na vánočním trhu přímo na nádvoří zámku.

            Následně jsme se přesunuli přímo do centra Vídně, kde jsme podnikli, vzhledem ke stále trvajícímu dešti, kratší okruh, aby žáci poznali ty nejvýznamnější památky města, jež bylo po několik staletí i hlavním městem naší země. Prošli jsme branami císařského paláce a nynějšího sídla rakouského prezidenta Hofburgem, nejznámější ulicí plnou luxusních obchodů a restaurací Graben a Kärtnerstrasse, navštívili dominantu města – katedrálu sv. Štěpána (Stephansdom), obdivovali stavbu opery (Staatsoper), národního divadla (Burgtheater) a antického parlamentu, který střeží bohyně Athéna.

            Náš výlet jsme zakončili před budovou novogotické radnice, před níž se nachází v období adventu velký vánoční trh. Zde jsme ochutnali vídeňské speciality, nakoupili maličkosti na památku a zároveň si procvičili německá slovíčka v konverzaci s obchodníky. Vůně cukrovinek, koledy, dobrá nálada a miliony světýlek nám vynahradily to špatné počasí a navodilo tu správnou vánoční atmosféru, s níž nám lépe uplynou poslední dny ve škole. 

 

Petra Melichová

Aktuality

Rodiče vítáni

31.10.

Získali jsme značku Rodiče vítáni, která je udělována školám, které splňují kritéria partnerské a přátelské komunikace.

Přihlášky

30.8.

V dokumentech ke stažení najdete přihlášku do ZŠ, přihlášku do MŠ, přihlášku ke stravování a další dokumenty.

Včely ve škole

14.6.

Dne 16. května 2012 se do školy po mnoha letech opět vrátily včely.

Smlouva s rodiči

27.2.

Naše škola se účastní projektu MŠMT "Ověřování individuálních výchovných plánů", tzv. smlovy s rodiči. Více v projektech.